Kategorie

Zrównoważone rybołówstwo — na czym to polega?

Zrównoważone rybołówstwo — na czym to polega?

W obliczu nieodwracalnych zmian klimatycznych, które wywierają ogromny wpływ na życie nas wszystkich, społeczna odpowiedzialność biznesu jest ważna jak nigdy wcześniej. W Portside doskonale wiemy, że rybołówstwo XXI wieku musi być zrównoważone — ale co to oznacza?

Sklepowy katalog Portside mógłby uwzględniać całe mnóstwo ryb. Pytanie tylko, skąd je brać. Zbieraliśmy doświadczenie przez lata, dlatego wiemy, jak i gdzie znaleźć ryby, które po prostu żyją dobrze. Abyśmy ciągle mogli cieszyć się z prozdrowotnych właściwości wykazywanych przez regularne spożywanie ryb, naszym obowiązek jest wcielanie w życie szeroko zakrojonych działań na rzecz środowiska naturalnego. To właśnie dlatego kluczowym hasłem w świecie rybactwa jest zrównoważony połów. 

Trzy zasady zrównoważonego połowu

Określenie "zrównoważony" bynajmniej nie pełni funkcji ładnego przymiotnika. Zgodnie z wytycznymi MSC (Marine Stewardship Council) o rybołówstwie zrównoważonym możemy bowiem mówić przy spełnieniu trzech konkretnych zasad. Są to: 

  1. Zdrowe stado ryb: Ponieważ połowy nie mogą przekroczyć poziomu, który zagrozi ciągłości populacji określonego gatunku, należy się upewnić, czy w morzu/oceanie pozostała wystarczająca ilość ryb. 
  2. Oddziaływanie na środowisko: Jednym z głównych celów połowu musi być minimalizowanie wpływu na inne gatunki i siedliska morskie w ramach ekosystemu.
  3. Skuteczne zarządzanie rybołówstwem: W tym przypadku skuteczność oznacza dostosowywanie się przez rybaków do przepisów prawnych oraz zmian środowiskowych; bieżące odpowiadanie na sygnały to kluczowa sprawa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) co dwa lata publikuje raport na temat stanu światowego rybactwa i akwakultury. W jego ostatnim wydaniu z 2020 roku eksperci podkreślają m.in., że w ciągu ostatnich 45 lat odsetek połowów wykonywanych w sposób niezrównoważony, zagrażający bioróżnorodności, wzrósł z 10 proc. (1974) do 34.2 proc. (2017). 

Aby zmniejszać te liczby, w najbliższej przyszłości konieczne będą zarówno proekologiczne działania pojedynczych przedsiębiorców, jak i wprowadzanie przez rządy państw odpowiednich regulacji w duchu Kodeksu Postępowania na rzecz Odpowiedzialnego Rybołówstwa. Mowa tu m.in. o promowaniu "wkładu rybołówstwa w zabezpieczenie wyżywienia i w jego jakość, dając priorytet potrzebom żywieniowym lokalnych społeczności", "ochrony żywych zasobów wodnych i ich środowiska oraz stref brzegowych" czy "badań naukowych w rybołówstwie i w związanych z nim ekosystemach". W Portside jesteśmy tego świadomi, dlatego kładziemy nacisk na współpracę z zaufanymi rybakami oraz najlepszymi, zrównoważonymi hodowlami. 

Zrównoważony połów — zalety 

W opisywanym wcześniej raporcie FAO udało się odnotować kilka pozytywnych trendów. Wspomnijmy na przykład, że 69 proc. łowisk, z których pozyskuje się najpopularniejsze na świecie ryby (m.in. anchovies, śledzia i dorsza atlantyckiego oraz makreli) nie zalicza się do przełowionych; w przypadku kilku gatunków łososia liczba zrównoważonych połowów wręcz wzrosła (w latach 2015-2017 zanotowano różnicę ok. 10 punktów procentowych). 

Czy to dobre informacje? Jasne, ale nie oznaczają one bynajmniej, że przedsiębiorcy mogą spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie — według prognoz na kolejną dekadę, które we współpracy z FAO przygotowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, kwestie zrównoważenia będą mieć znaczący wpływ na popyt na ryby. To przede wszystkim z uwagi na coraz większą świadomość konsumentów i wynikające z niej oczekiwania np. co do przejrzystych, możliwych do prześledzenia warunków produkcji. 

Nie sposób wymienić wszystkich zalet zrównoważonych połowów. Chodzi tutaj nie tylko o ochronę samych ryb, ale również o zmniejszanie ryzyka marnowania żywności, tworzenie bardzo potrzebnych specjalistycznych miejsc pracy czy redukowanie zanieczyszczeń dzięki przemyślanym metodom postępowania z rybami. Za korzystaniem przez przedsiębiorców ze zrównoważonych połowów naturalnie przemawia też zdrowie konsumentów oraz dawanie im pewności, że wspierają etyczne firmy. 

Jako taka właśnie firma, stawiająca na pierwszym miejscu zrównoważony, odpowiedzialny połów, Portside mówi wprost: nie chcemy sprowadzać ryb z przełowionych łowisk i nigdy nie będziemy mieć w asortymencie ryb, które są zagrożone wyginięciem. Dodajmy, że w farmach, z których zasobów korzystamy, ryby otrzymują ekologiczny pokarm, który nie jest — jak to zazwyczaj bywa — nafaszerowany antybiotykami. Między innymi dzięki temu z ryb można uzyskać mięso wysokiej jakości, którego w Portside nie brakuje.

Zdjęcie: Fredrik ÖhlanderUnsplash

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl