Kategorie

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek - jak wskazuje zresztą jej nazwa - jest pozyskiwana podczas tłoczenia owoców oliwki na zimno lub na gorąco. Jej historia sięga prawie 4000 lat p.n.e.! Starożytne cywilizacje stosowały oliwę jako naturalny kosmetyk i lekarstwo na różne dolegliwości. Dlaczego oliwa extra virgin jest najzdrowsza na świecie? Jak i po co używać oliwy w kuchni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule.


Oliwa z oliwek – przepis na zdrowie?

Oliwa z oliwek ma wiele zastosowań. Szczególne właściwości smakowe oraz odżywcze wykazuje nie tylko w kuchni, ale również podczas zabiegów kosmetycznych. Starożytne cywilizacje stosowały oliwę jako naturalny kosmetyk i lekarstwo na różne dolegliwości. Dopiero później osiągnęła ogromną popularność jako filar diety śródziemnomorskiej.

Dieta śródziemnomorska zyskała miano najzdrowszej diety na całym świecie. To głównie zasługa niesamowitych właściwości oliwy z oliwek, której regularne spożycie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem otyłości oraz cukrzycy typu II, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo wykazano, że oliwa chroni przed chorobami mózgu i chorobami związanymi z wiekiem starczym.

Produkcja najlepszej jakości oliwy z oliwek

Proces pozyskiwania oliwy z oliwek (koniecznie pierwszego tłoczenia) wymaga przede wszystkim dogłębnej kontroli całego procesu produkcji oraz oliwek. Powinny być one prawie dojrzałe o zielonkawym zabarwieniu, przechodzącym w brunatne. Warto wspomnieć, że jakość i autentyczność oliwy z oliwek jest ściśle kontrolowana i gwarantowana przez standardy międzynarodowe. Dlaczego warto wybrać oliwę z pierwszego tłoczenia? Ponieważ jest ona niezwykle odporna na utlenianie – pod warunkiem, że była wcześniej odpowiednio przechowywana. To sprawia, że oprócz zastosowań prozdrowotnych idealnie nadaje się do obróbki kulinarnej. 

Niezapomniany aromat i bogaty smak

Nuty smakowe, którymi charakteryzuje się oliwa z oliwek, zależą od odmiany oraz sposobu ich przetworzenia. Młode oliwki o zielonkawym kolorze mają posmak owocowy, lekko gorzko-pikantny smak i zielony kolor. Im oliwka starsza, tym ciemniejsza. Te brunatne odmiany cechują się zdecydowanie słodszym smakiem, bez gorzkiego elementu. Kolor oliwy przygotowanej z dojrzałych oliwek jest delikatnie żółtawy.

W ofercie Portside mamy do wyboru najlepszej jakości oliwy pochodzące ze słonecznych regionów Katalonii czy hiszpańskiego Toledo. Każdy znajdzie coś dla siebie – na podstawie szczegółowych opisów możecie dobrać aromat oraz smak pod swoje preferencje. Mamy nawet coś dla najmłodszych. Koniecznie sprawdźcie na www.portside.pl w zakładce „dodatki”, a następnie „oliwy”. 

Oliwa z oliwek – płynne złoto

I ten nagłówek to nie przesada! Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia to najlepsze źródło cennych (jak złoto, oczywiście) przeciwutleniaczy i składników odżywczych. Dobrej jakości oliwa zawiera w swoim składzie ponad 30 związków fenolowych, które jako silne przeciwutleniacze chronią człowieka przez szkodliwymi wolnymi rodnikami. Dzięki temu zapobiegamy uszkodzeniu komórek i spowalniamy proces starzenia się organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje skład oliwy. Dobrej jakości oliwa to głównie jednonasycone kwasy tłuszczowe, które mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Pozostały procent to kwasy tłuszczowe nasycone i wielonasycone, m.in. omega-6 i omega-3.

Ciekawostką jest, że wprowadzenie do codziennego jadłospisu oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia działa ochronnie na naczynia krwionośne w mózgu, a co się z tym wiąże - może uchronić przed chorobą Alzheimera. Kwas oleinowy to kolejny cenny składnik, którego działanie zostało udowodnione naukowo. Mówi się, że zapobiega stanom zapalnym czy insulinooporności. Fenole natomiast przyczyniają się do lepszego i sprawniejszego funkcjonowania jelit, czyli tak zwanego „drugiego mózgu”.

Na wpływ oliwy z oliwek nie pozostaje obojętna uroda. Najczęściej oliwa jest stosowana jako dodatek do naturalnych kosmetyków nawilżających ciało i włosy. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w dobrej jakości oliwie powodują również dogłębną regenerację oraz odżywienie skóry. Oprócz tego chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i powstawaniem zmarszczek.

Oliwa z oliwek pod kątem kulinarnym

Oliwa z oliwy to absolutny must have zarówno w naszej kuchni, jak i restauracji Port Royal, którą zapewne dobrze znacie! Oprócz niezwykłego smaku i aromatu, którego dodaje daniom, oliwa wpływa także na zwiększenie wartości odżywczych w przygotowanej potrawie. Przeciwutleniacze zawarte w dobrej jakości oliwie z oliwek są odporne na wysoką temperaturę i nie ulegają rozpadowi – po prostu wnikają w danie i sprawiają, że staje się one niezwykle wartościowe. Oliwę z oliwek wykorzystujemy do marynowania delikatnego mięsa ryb i owoców morza, a także jako składnik sosów do sałatek czy krótkiej obróbki termicznej. W naszej ofercie znajdziecie oliwę extra virgin marki Casas de Hualdo, genialny smak i jakość, które podkreślą każde z dań. 

Jak rozpoznać najlepszą oliwę?

O jakości oliwy przede wszystkim decyduje zawartość wolnych kwasów tłuszczowych (tzw. liczba kwasowa lub poziom kwasowości). Im niższa zawartość kwasów, tym lepszej jakości oliwę otrzymujemy. Oliwę o niskim poziomie kwasowości otrzymujemy z oliwek świeżych, nie do końca dojrzałych,  nieuszkodzonych, przetworzonych w krótkim czasie od zbioru.  Analogicznie: jeśli użyto oliwek zbyt dojrzałych, zbyt długo składowanych przed tłoczeniem, uszkodzonych podczas zbioru lub transportu, wzrasta w nich zawartość kwasów, a więc spada jakość. Kwasowość oliwy Reserva to 0,14 proc.

Oliwa może uzyskać status Extra Virgin, jeśli jest wyciśnięta ze świeżego owocu, w sposób wyłącznie mechaniczny, niepodlegający żadnym procesom chemicznym. Oliwa z pierwszego tłoczenia to po prostu 100 proc. sok z oliwki. Aby oliwa mogła zostać zaliczona do tej kategorii, musi spełniać szereg wymagań chemicznych, np. stopień nasycenia tlenem, ilość estrów, wilgotność. Przede wszystkim jednak oceniany jest poziom kwasowości, który nie może być wyższy niż 0,8%, a potem im niższy, tym lepiej. Próbki oliw są badane w laboratorium, gdzie dokonywana jest szczegółowa analiza fizykochemiczna. Dodatkowo oliwa przechodzi ocenę organoleptyczną, gdzie punktowany jest poziom owocowości w skali 0-10 oraz inne walory smakowo-zapachowe.

Uważa się, że oliwy, których kwasowość nie przekracza 0,3 proc., są wysokiej jakości. Wszystkie oliwy produkowane przez Casas de Hualdo poziom kwasowości utrzymują poniżej 0,2 proc., a więc ekstremalnie niski. To świadectwo najwyższej jakości, a więc oliwy te zaliczają się do kategorii Premium Extra Virgin.

Dodatkowo oliwy Casas, ponieważ wyciskane są ze świeżego owocu (w ciągu maksymalnie 4-6 godzin) charakteryzują się bogactwem dobroczynnych dla naszego zdrowia polifenoli (antyutleniaczy), które działają przeciwutleniająco, służąc nam jako naturalna szczepionka przeciwko przedwczesnemu starzeniu się, nowotworom, chorobom serca oraz różnym chorobom cywilizacyjnym.  

Zajrzyj tutaj, żeby kupić najlepsze oliwy pod słońcem. Pod ich jakością podpiszemy się wszystkimi rękami, jakie mamy ;-).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl