Kategorie

Jak jeść owoce morza? Poradnik dla początkujących

Jak jeść owoce morza? Poradnik dla początkujących

Owoce morza mają tendencję do odstraszania smakoszy, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie z odpowiednim przygotowaniem tych przysmaków. Jak bez specjalnie skomplikowanych ruchów dostać się do smakowitego mięsa kraba czy małży? Sprawdźcie nasz poradnik dla początkujących!

Ostrygi

Słynny rarytas ukryty w muszli. Ostrygi najlepiej otwierać za pomocą specjalnego noża do otwierania ostryg — to krótki mocny nóż z ostro zakończonym czubkiem. Żeby dostać się do mięsa, najpierw wypłucz i wyszoruj starannie ostrygę pod bieżącą wodą. Następnie przytrzymaj ją w dłoni wypukłą stroną do dołu, wbij czubek noża w miejsce, gdzie jest spojenie muszli, poprowadź nóż wokół ostrygi między obiema połówkami, podważ górną połówkę i ostrzem noża oddziel ją od dolnej.

Dzięki tej metodzie obie połówki muszli pozostają nieuszkodzone i jej odłamki nie zakłócą przyjemności jedzenia. Profesjonaliści przytrzymują ostrygę przez lnianą ściereczkę, jeżeli jednak nie mamy wprawy, warto włożyć rękawice ochronne z metalowej plecionki, w celu uniknięcia zranienia. Koniecznie zachowaj płyn znajdujący się w środku muszli! O ostrygach więcej dowiesz się z naszego bloga (klik!).

Krab

Krab może być przy stole wyzwaniem — przede wszystkim dlatego, że w restauracjach kremy często podawane są w skorupie. Na dobry początek należy więc ręcznie odłączyć od reszty ciała nóżki i szczypce, a następnie odłożyć je na bok. Krabi korpus obracamy na plecy i z brzucha pozbywamy się dodatkowych skorup. Potem należy przepołowić kraba i oczyścić go z pozostałych blaszek oraz chrząstek i skrzeli. Pamiętajmy, by zająć się też nóżkami i szczypcami, które skrywają bardzo dobre mięso — skorupę można rozbić młotkiem.

Brzmi zbyt skomplikowanie? Jeśli tak, to zapewne podniesie Was na duchu fakt, że w asortymencie Portside mamy miękkie kraby, które można spożywać w całości dzięki temu, że pozbawione są twardej skorupy. Ich mięso jest delikatne, soczyste i niezwykle smaczne!

Krewetki

Krewetki są najpopularniejszymi reprezentantkami populacji owoców morza, które goszczą na naszych stołach. Zazwyczaj kupowane przez nas krewetki zostały uprzednio przygotowane do wrzucenia na ruszt, ale można też zaopatrzyć się w takie, które nie zostały jeszcze obrane ze swojej skorupki. Przed przyrządzeniem należy usunąć z nich przewód pokarmowy, znajdujący się na grzbiecie. Aby usunąć skorupkę, powinniśmy rozpocząć od mocnego przytrzymania krewetki i oderwania odnóży. Potem możemy już oderwać od ciała muszlę, a przy okazji — opcjonalnie — usunąć także ogon krewetki. 

Na temat krewetek i ich walorów możecie poczytać tu (klik!). Nasz blog jest pełen przepisów na krewetki pod najróżniejszą postacią — jest z czego wybierać!

Małże

Małże to kolejny rarytas, którego bynajmniej nie należy wcinać tak po prostu, za pomocą widelca. To musi być mała ceremonia. Aby odpowiednio ją odprawić, będziecie potrzebować dużej pustej skorupy, która posłuży wam za główne narzędzie podczas posiłku. Jak działa to narzędzie? Blogerka Rachel Phipps podpowiada, że skorupę należy trzymać między kciukiem a palcem wskazującym, żeby móc ją otwierać i zamykać niczym szczypce. Właśnie takim ruchem będziemy chwytać i delikatnie wyciągać mięso z innej skorupki. I już! Niby ceremonia, a jednak bez konieczności wielkiej pompy. Więcej o małżach i kilku powodach, dla których możecie je pokochać, przeczytacie tutaj (klik!).

 

Zdjęcie: Ratapan AnantawatUnsplash

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl