Kategorie

Jak dobrze grillować rybę?

Jak dobrze grillować rybę?

Zastanawiasz się, jak sprawić, by grillowana ryba podbiła serca gości? Przybywamy z odsieczą, a konkretnie z kilkoma kluczowymi zasadami. Jeżeli będziesz ich przestrzegać, twoja grillowana ryba trafi w każde gusta.


Sześć zasad grillowania ryb

1. Zaczynamy od doboru ryby. Kup rybę w całości, najlepiej już oskrobaną i oczyszczoną. Ważne, aby ryba nie miała odciętej głowy. W internetowym sklepie Portside wszystkie ryby, które zamawiasz, są oczyszczone, oskrobane i przygotowane do gotowania. Nic prostszego!

2. Zanurz ryby w solance. Na dwie szklanki wody będziesz potrzebować jednej łyżki soli. Kąpiel w solance sprawi, że ryba pozostanie soczysta. Aby sól mogła przeniknąć mięso ryby, zrób trzy-cztery nacięcia w poprzek ryby.

3. Faszeruj rybę cytrusami i ziołami. Możesz do środka dodać także kawałek masła lub oliwy. Ten prosty zabieg sprawi, że ryba przejdzie cudownymi aromatami. 

4. Koszyk do grillowania ryb to niezastąpiony gadżet przy grillowaniu. Z łatwością przewrócisz rybę na drugą stronę, nie uszkadzając jej. 

5. Temperatura grilla to kluczowa sprawa. Ryby najlepiej grillować na średnim ogniu - skórka ładnie się przyrumieni, ale mięso nie wyschnie. 

6. Ważne są też marynaty. Ryby marynuj najlepiej godzinę przed grillowaniem. Jeżeli do marynaty dodajesz soli lub cytrusów, pamiętaj, że ścinają one białko ryby, a to powoduje jego wysuszanie. 


 

Proponowane produkty:

[product id="48", "100", "38"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl